free website templates

Vajon tudsz-e mindent a környezetszennyezésről?

Bizonyára nem. Sokan azt gondolhatnánk, hogy ez a téma lerágott csont és a csapból is ez folyik, de biztosan tudok Neked kedves olvasó újat mondani.

Nemrégen olvastam egy tanulmányt, miszerint minden 6. embert a környezetszennyezés öl meg. Ez a szám nagyobb, mint a dohányzás, az AIDS, a malária, a közúti balesetek és a háborúk áldozatainak száma. A legnagyobb problémát különösen a levegőszennyezés okozza. A levegőbe került toxikus méreganyagok, egy sor betegség kiváltó okai lehetnek. A különböző allergiákkal kezdve, az asztmán át, a legsúlyosabb tüdődaganatig sok mindent okozhat. A veszélynek kitett országok különösen azok, ahol a gyors iparosodás jellemző, mint pl.: India, Pakisztán, Kína.De Europán belül is számos probléma adódik. Október elején Görögországban jártam, amikor az idegenvezetőnk a festői szépségű Égei tengernél járva megemlítette, hogy az ország az utóbbi időszakban hatalmas olajfúrási tevékenységbe kezdett, mivel így szeretné felhalmozott államadósságát finanszírozni. Ezt a levegőn is érezni lehetett, hiszen az olajfinomítókból áramló förtelmes bűzt mi is saját bőrünkön érezhettük. Előfordul az is, hogy a különböző melléktermékek gőzeit a hegyek közé vezetik. Ez engem, mint lelkes környezetet védeni próbálót különösen elszomorított.

A második legnagyobb problémát a vízszennyezés okozza a nagyvilágban. Az ipari tevékenységek, az infrastruktúra hiánya a fejlődő országokban, a vizek által szállított szennyezőanyagok, olajszállítás a vizek élővilágára is hatással van. Az algák és moszatok elpusztulnak, amik viszont a nagyobb halak élelemforrásai, így végső soron az emberekre is hatással van a tápláléklánc megszakadása miatt. Az egyre gyarapodó népességszámmal párhuzamba vonható az egyre emelkedő hulladéktermelés és az a probléma, hogy az országok képtelenek mit kezdeni az egyre nagyobb szemétmennyiséggel, ami a talajszennyezés kialakulásához vezethet. A tanulmány szerint a legnagyobb gond az, hogy az emberek nem tudják milyen hatalmas is ez a probléma, mert csak részleteiben látják a különböző részterületeket.

Felfoghatatlan az a tevékenység, amivel a mai ember a környezetének árt. Fontos a tudatos szemléletmód. Már kis dolgokkal is védhetjük a környezetünket. Így talán elérhetjük azt, hogy az következő generációknak is hagyhatunk olyat, hogy tiszta tenger, változatos vízi élővilág, friss levegő, hegyek, növények és érintetlen természet, nem beszélve arról, hogy talán az olyan vezető halálokok, mint a tüdődaganat és a malária, is nemlétező problémává válnának.

Írta: Tar Ágnes
Bizottsági tag 

Mobirise