website templates

VI. Egyetemi Madárgyűrűzés

A DEHÖK Környezetvédelmi Bizottság idén már hatodik alkalommal, hagyományosan február végén rendezte meg az egyetemi madárgyűrűzést. A szakmai vezető ezúttal is Dr. Juhász Lajos egyetemi docens, tanszékvezető úr volt, aki a gyűrűzést megelőzően tájékoztatta az érdeklődőket a madárjelölés kialakulásáról, fejlődéséről, illetve a konkrét tevékenységről, annak céljairól, madárvédelmi relevanciájáról. Node miről is szól és miért érdekes minden évben ez az esemény?

A madárgyűrűzésnek régi hagyománya van hazánkban, a világon – Dánia és Németország után – harmadikként, 1909-ben csatlakoztunk a programhoz. A jelölés lényege, hogy a madarakat egy egyedi számkombinációt tartalmazó alumínium gyűrűvel látják el, melyek a visszafogások, esetleges távcsöves/fényképes leolvasások során információkat szolgáltatnak az adott faj vonulásáról, költő-, táplálkozó-, és pihenőhelyeiről; mindezek nagyban segíthetik a különböző fajok védelmét. Maga a befogás egy úgynevezett függönyháló segítségével történik, ami nagyjából 10-12 méter hosszú, 2-3 méter magas vékonyszálú, fekete háló. A kifeszített, madarak számára láthatatlan „falnak” vízszintesen zsebei vannak. A gyanútlanul hálónak repülő madarak majd ezekbe fognak „megülni” egészen a kiszabadításukig. Eseményünk során négy ilyen függönyhálót állítottunk fel, kettőt az Országh László sétány mellett, 2012-ben átadott I. Egyetemi Madáretető körül, a másik kettőt pedig az esemény szomszédságában elterülő Egyetemi Botanikus kertben.

Az eseményünk iránt töretlenül nagy az érdeklődés. Az esős, hűvös idő ellenére is mintegy 100-110 érdeklődő fordult meg a kihelyezett sátrunknál, ahol az eddigi évekhez hasonlóan meleg teával kedveskedtünk mindenkinek. A hallgatók között több külföldi diák is érdeklődve figyelte az eseményeket, jelenlétük külön öröm volt számunkra, hisz a program által sok pozitív élménnyel és emlékkel gazdagodtak. A gyűrűzésre szánt két óra alatt számos cinegét sikerült befogni, valamint a tavalyi év madarát, a tengelicet is testközelből csodálhatták meg a résztvevők. Bár nem a helyszínen fogták be, de érdekességképp egy vetési varjú is jelölésre került. Az esemény népszerűségét segíti az is, hogy a jelenlévők meg is simogathatták a madarakat. Ezek mellet, a korábbi évekhez megszokottan a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) is kitelepült az eseményre, ahol szakmai tanácsokkal látták el a kilátogatókat.

Aki szeretett volna jönni, de lemaradt az idei gyűrűzésről ne búslakodjon. A madarak és fák napja alkalmából ugyanis, május 13-án, vasárnap 9:00-12:00 között az Egyetemi Botanikus Kertben újabb bemutató madárgyűrűzést fog tartani Dr. Juhász Lajos, ahová mindenkit szeretettel vár.

Írta: Szabó Fruzsina Magdolna,
Környezetvédelmi Bizottság tagja

Mobirise