create a website for free

Az év hüllője

Az év élőlényei
A vadvilág állományai a Földön mindenhol visszaszorulóban vannak. Minden évben a lakosság szavazatai alapján választják ki az év madarát, gombáját, halát, vadvirágát, fáját, emlősét, rovarát és kétéltűjét vagy hüllőjét. Ezek a fajok hívják fel a figyelmet a természet szépségeire, a biológiai sokféleségre, és annak védelmére az aktuális évben.

Az év hüllője 2018-ban az elevenszülő gyík

Hazánkban kistestű gyík. Hossza kb. 13–15 cm, ennek nagyjából kétharmadát a farok teszi ki.Farka általában vaskos, csak a közepétől kezd vékonyodni. Lábai viszonylag rövidek. Teste vöröses, szürkés, barnás színű.A hátán fekete gerinccsík, az oldalán sötét foltokkal váltakozó világossárga pettyek futnak végig.A hasi rész is vöröses, vagy piszkossárga. A hím színe kicsit élénkebb, hasuk általában narancssárgás vagy vöröses a nőstényéhez képest. A testen apró foltok és pettyek sorakoznak, de hiányuk sem ritka. Márciustól napsütéses időben (amit mi is már nagyon várunk) előbújik. A többi gyíkhoz hasonlóan minden apró ízeltlábút és egyéb gerinctelent elfogyaszt, amit le képesnyelni.Májusban apárzáskor a hímek határozottan durvák, ezt a sok letört farkú nőstény is tanúsítja.Szaporodása szigorúan véve eleventojás. Ez azt jelenti, hogy a nőstény visszatartja testében a fejlődő tojásokat, de nem táplálja utódait. A tojásnak meszes héja nem képződik, utódai hártyaszerű burokban jönnek a világrajúlius és szeptember között, amiből azonnal kibújnak.Ekkor a 4,5-6 cm-es kis fekete gyíkok fél órán belül kikelnek, és önálló életet kezdenek.A hűvös és nedves élőhelyeket kedveli, Észak- és Északnyugat-Európa nagy részén a leggyakoribb gyíkfajnak számít.Skandináviában átlépi az északi sarkkört, ezzel a Föld legészakabb részén élő hüllő.Hazánkban elsősorban jégkori maradványlápokban fordul elő, szinte kizárólag síkvidéken, jellemzően alacsony fekvésű, nedves, vizenyős élőhelyeken.Összefüggő elterjedése a Beregben, a Nyírségben, a Hanságban van. Foltszerűen fordul elő a Duna-Tisza-közén. Nappal aktív, éjszaka kövek alá vagy rágcsálók ásta üregbe bújik. Telelni október-november tájékán vonul.Élőhelyének csökkenéseés a klímaváltozás a kipusztulását okozhatja. Számos természetes ellensége van, mint a keresztes vipera és a rézsikló, de a madarak is előszeretettel vadásznak rá. Fennmaradása itthon csak fokozott odafigyeléssel biztosítható, és az élőhelyeket rehabilitáló, aktív természetvédelmi beavatkozásoktól remélhető.A MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya választotta az Év Hüllőjének.Magyarországon ritka és fokozottan védett. Természetvédelmi értéke: 100. 000 Ft.

Írta: Tamás Brigitta alumni tag