simple website creator

Eltemethetjük a zord téli napokat

Nem csak az UNESCO szellemi örökség listáján szereplő mohácsi busójárás jelzi nekünk a tél végét, hanem a természet is. A Nap végre egyre többször bújik elő felhőtakaró börtönéből, így a növények is bontják már virágjaikat. A hóvirágok lassan elvirágoznak, s már itt van a rovarok következő nektárforrása, a téltemető vagy más néven télike (Eranthishyemalis). Ez az apró, sárga, kis virág, üdítő látványt nyújt a szemnek a zord téli napok után. A boglárkafélék közé tartozik, védett növény, mely elsősorban a gyertyános tölgyesek aljnövényzetében lelhető fel.Érdekessége, hogy hazánkban nem őshonos növény, hanem jövevény faj, mediterrán származású.Feltételezések szerint kolostorok kertjeiből vadult ki évszázadokkal ezelőtt. Mégsem vált özönnövénnyé, és szépen beleilleszkedett a hazai flórába, ezért érték számunkra. 8-12 cm magas, gumós növény. Gallérlevelei mélyen hasogatottak. Sárga virágtakaró leveleit nem nevezhetjük sziromnak, mivel azok megnövekedett, megszínesedett csészelevelek. Zsongnak az éhes rovarok körülöttük. Elvirágzás után a növény még tavasszal visszahúzódik a talajba.

Írta és fényképezte: Lenner Ádám
alumni tag