how to make your own site

Mi jön a poloskahad után?

A poloskák olyanok, mint egy jól sikerült Facebook-poszt. Minél több helyre eljutnak, annál gyorsabban terjednek. De mi jön utánuk? Jöhetnek gazdasági kártevők, veszélyes betegségeket terjesztő fajok, vagy olyanok, amelyek teljesen átalakítják az élőhelyeket. A Te döntésed is számít! Nem nagyon ismerek embert, akit kicsit sem zavarnak a poloskák. De azt vajon mennyien tudják, hogy ezeket mi, emberek szállítottuk ide?
Magyarországon is sok őshonos poloska él. Nem véletlen, hogy a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) keseríti meg az emberek életét. Ezek nem őshonosak. Mi hurcoltuk be őket… Ellenségeik nélkül. Ahogy rengeteg más fajt, melyeket ma „gazdasági kártevőként” bélyegzünk meg. Példa a krumplibogár, lepkekabóca, vagy akár a szőlő filoxéra. A behurcolt fajok ma súlyos gondokat okoznak – a természetben is.
Szerintem nem kell sok idő, hogy a fejekből kipattanjon a megoldás: telepítsük be az ellenségeiket is! De ez egyáltalán nem jó ötlet. Az, hogy szereted-e a kínai kaját, nem derül ki, amíg nem kóstolod meg. Lehet, hogy Ázsiában csak poloskát eszik egy rovar, de nem tudjuk, mit kíván meg itt, egy új közegben. Volt már sok mindenre példa… Ez tűzoltás olajjal.
Nézzük a jó oldalát! A poloskák hadát egy dologra kiválóan felhasználhatjuk: ennél nem kell jobb és aktuálisabb példa arra, amit természetvédelmi szakemberek és biológusok régóta szajkóznak: elég az idegenhonos fajok betelepítéséből.
Ahogy az egyik dísznövényed a meleget és sok napsütést szereti, vagy kicsi a vízigénye, a másik egy árnyékos, hűvösebb sarkot, a természetben is léteznek ezek a különbségek. Egyértelmű, hogy egyesek jobban érzik magukat egy száraz nyáron, mint mások. Ahogy változik a klíma, egyre több ideszállított faj okoz problémát.
Megint egy olyan helyzetben vagyunk, melyben a hétköznapi ember nem tudja, hogy segítsen ezen. Pedig nagyon egyszerű módja van: válaszd az őshonos fajokat! Ha jót akarsz, ne engedd a szabadba dísznövényeidet és díszállataidat. Ültess őshonos növényeket! És kérlek, vedd komolyan a szakértőket, akik figyelmeztetnek az újabb behurcolások veszélyeire. Ha ez nem sikerül, hamarosan újabb olyan fajok lephetik el a szántókat, kerteket, házakat, amik hasonlóan sikeres karriert futnak be az ázsiai márványospoloskához hasonlóan. 5 év alatt ez nem rossz teljesítmény:
Rajtad is múlik, mi jön a poloskák után! Változtass a szokásaidon, válaszd az őshonos fajokat!
A poloskák előfordulási adatait pár kattintással feltöltheted erre a weboldalra: www.izeltlabuak.hu. Ezzel segíthetsz abban, hogy minél pontosabban megismerjük ezeket a jövevényeket… Vagy inkább „hozományokat”.
A képen Ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) látható Naszályon.

Írta és fotózta: Pribéli Levente, Bizottsági tag 

Mobirise