A világot járva mindenki megtapasztalhatja a természetet sújtó antropogén eredetű hatásokat. Miket például? A talaj, víz és levegő szennyezését, a csökkenő biodiverzitást, a kiszámíthatatlan időjárást, a szeméthegyek és szigetek okozta problémákat… Ez miért baj? Mert mind hatással van ránk és a környezetünkre. Miért történik mindez? Mert, mi emberek valamit rosszul csinálunk a mindennapokban. Mit csináljunk másképp, mit tehetünk? Erre próbáltunk több hasznos információt adni az idén VII. alkalommal megrendezésre kerülő Zöld Börze nevű eseményünkön.
Kik szervezték a Zöld Börzét?
Mi, a DEHÖK Környezetvédelmi Bizottságának lelkes és elhivatott csapata. Elindultunk egy zöldebb ösvényen és erre szeretnénk még több egyetemi polgárt invitálni. Célunk, hogy minél többet tanuljunk a környezettudatosságról, fenntarthatóságról és arról, hogyan óvhatjuk meg a természet értékeit, mindemellett a kapott információkat megosszuk a diáktársainkkal egy-egy eseményünkön /Darules, Denevérnap, Madárgyűrűzés, Madarásztúra, Föld órája, Nagy Takarítás/ vagy állandó programjainkon /ÖkoEstek, Közösségi Kert/. Egyik legintenzívebb helyszín az információ cserére a Zöld Börze eseményünk!
Miről szól a Zöld Börze?
Az esemény során olyan szervezetek, vállalkozások képviselőivel és magánszemélyekkel találkozhatnak az érdeklődők, akik példaértékű tevékenységet folyatatnak a mindennapokban a természetvédelem, fenntarthatóság és környezettudatosság érdekében.
VII. alkalommal rendeztük meg a Zöld Börzét, ami idén is a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar aulájában lelt otthonra. Idén 18 szervezet látogatott el hozzánk. A természetvédelem kapcsán idén tizenegy szervezet mutatta be a tevékenységét, köztük a MÉK Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási tanszéke, a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság, a Hortobágyi Nemzeti Park, a Tiszatáj Közalapítvány, a Rónaőrző Természetvédelmi Egyesület, a Matúra és Natúra Alapítvány, a World Wild Fund, a Nagyerdei Kultúrpark, a Zöld Kör, a Debreceni Nagyerdőért Egyesület és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A környezettudatos vásárlás területén négy szervezet képviseltette magát a Nagy Fivérek Méhészete, a Witch Power, a Kriszta design és a Dana ékszer. A fenntarthatóság területén végzett munkájukat pedig három szervezet mutatta be, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ, a Debreceni Regionális Közlekedési Egyesület és a P.M.R. Kft. .
Mi volt a fő üzenete a szervezeteknek?
A természetvédelem lényegében az életnek a védelmét jelenti. Egy adott élőlényközösség sérülése vagy megsemmisülésének hatása az ökoszisztémán keresztül, az emberi társadalom egészére fejti ki hatását. Ezt Gerald Durell a következő képen fogalmazta meg „A világ különleges és bonyolult, akárcsak a pók hálója. Ha megérinted egy fonalát, remegése végigfut az összes többi szálon. Mi nemcsak megérintjük a hálót, hanem bele is szakítunk.” Így a természetvédelem fő céljai: a biológiai sokféleség és az életfeltételek általános védelme, a természetes és természet közeli élőhelyek, valamint a természetvédelmi tájak megóvása, továbbá a különlegesen veszélyeztetett fajok és természeti objektumok védelme.
A mindennapi döntéseinkkel elindítunk egy folyamatot, ami akár visszafordíthatatlan következményekkel járhat, erre hívják fel a figyelmet a környezettudatosság képviselői. Például a vásárlásbéli szokásaink, az akkor meghozott döntéseink, nagyban meghatározzák a hulladéktermelést és a környezetterhelés mértékét. A nem tudatos vásárlásunkkal támogathatjuk a környezetszennyezést, gyermekmunkát, a káros és felesleges dolgok gyártását. Ha nem hazai és helyi termékeket, hanem távolabbról szállított vagy akár exportált termékeket vásárolunk, nem támogatjuk a hazai vagy helyi gazdaságokat, mindemellett a szállításból, tartósításból, fakadó környezetterheléshez is hozzájárulunk. A döntéseink támogathatják a szeméthegyek és szigetek rohamos növekedéséhez. A legnagyobb lecke az, hogy igenis mindannyian felelősek vagyunk a döntéseinkért.
Tudatosan kell választanunk vásárláskor, de tudatosan kell megválasztanunk a közlekedési módunkat is. Debrecen nagyon jó bicikli utakkal rendelkezik, esős időben pedig mindenhol könnyen elérhető a tömegközlekedés. Kényelem, benzingőz, dugó, stressz és üvegházhatású gázok, versus mozgás, egészség, tisztább levegő, a tudat: hogy a mai nap se járultam hozzá a globális felmelegedéshez oly mértékben. Véleményem szerint, nagy főlénnyel az utóbbi a nyertes.
Azért kell óvnunk a természet adta értékeket és kell környezettudatos döntéseket hoznunk, hogy egy fenntartható világban éljünk. Úgy elégítsük ki a jelen szükségleteit, hogy majd azt a jövő generációi is megtehessék. Az ökológiai lábnyomunk „ne érjen túl a takaró végén”.
Mi volt az üzenete az idei eseménynek?
A csapatunk mostani fő üzenete az, hogy „Mindenki tehet a környezetéért”. Nem kell „feszülős nacis”, szuperizmos alkatú figurának lenni egy filmvásznon ahhoz, hogy globális szemmel tekintve hősök legyünk a mindennapokban, akiknek –csakúgy, mint a fiktív hősöknek- az a céljuk, hogy a bolygón lévő életet megóvják és jobbá tegyék.
Nem teljes életmódváltásról beszélünk – nem vagyunk álszentek -, ez egy hatalmas kihívás! Azonban kis lépeseket tehetünk és tennünk kell. Ehhez akartunk zöld utat adni az idei eseményünkön. Készültünk egy standdal, ahol kifejezetten több mindennap használatos környezetkímélő kozmetikum vagy tisztítószer elkészítését sajátíthatták el az érdeklődők. Idén például megmutattuk, hogy hogyan készíthetünk balzsamot, ajakápolót, mosó gélt, fürdősót egyszerűen, olcsó és környezetet nem károsító alapanyagokból. Csupán egy apró dolog, de globális szemmel tekintve hatalmas lépés.
Az épületet zöldbe borítottuk az aulától kezdve, a folyosókon át, egészen a mosdók ajtajáig. A mosdókban elhelyeztünk néhány környezettudatossággal kapcsolatos apró tippet a hétköznapokra. Reméljük, egy nyugodt pillanatban eljut az információ arról, hogy például „egy bögre használata, eldobható pohár helyett”, vagy „vászon szatyor és zacskó használata, nejlon helyett” kis lépésnek tűnhet, mégis hatalmas tett, a környezetvédelem oldaláról. Hisz a fenntarthatóság, környezetvédelem legnagyobb kihívása az, hogy legyen egy társadalom, ami készen áll a változásra.
És milyen volt a Zöld Börzén járva?
Az esemény ideje alatt rengeteg mosolygó arcot és érdeklődő tekintet láttam. Több száz egyetemi polgár, középiskolás és óvodás lelkes sürgését, élénk párbeszédét szemlélhettem. Figyelhettem, ahogy a pillangóhatás elindul egy szóval, egy információval, egy apró dologgal. Elindultunk egy ZölDEbb ösvényen, s majd az ösvény úttá alakul lépteink alatt.
Várunk jövőre is mindenkit nagyon sok szeretettel a VIII. Zöld Börzén!
Írta: Pálfi Zsuzsa
Környezetvédelmi Bizottság alelnöke