amp templates

Korlátlan vízmennyiség, de meddig?

Bár Európában a folyók túlzott áradása jelent problémát így télvíz idején, ám nem szabad elmenni szó nélkül a Dél Afrikában bekövetkezett vízkatasztrófáról sem.Magyarországot sokan úgy tartják számon, mint a vizek országát. Számtalan ásványi anyagban gazdag vízforrásunkkal méltán érdemeltük ki ezt a megtiszteltető címet.

Országunkban nagy kultúrája van a vizes wellnesnek mind a lakosok mind a külföldi turisták körében. De képzeljük csak el mi történne akkor, ha a sok aquapark, gyógy-, termálfürdő és számtalan strand bezárná kapuit és még a lakosság számára sem jutna elegendő víz. Mit éreznénk akkor, ha kinyitván a csapot onnan egy csepp víz sem jönne? Ugye milyen nehéz elképzelni, hogy mit tennénk ebben a helyzetben? Hogy zuhanyoznánk, mosnánk meg a hajunkat, hogyan tisztítanánk a ruháinkat?

Pedig sajnos a baj közelebb van, mint gondolnánk. Lehet, hogy kis hazánkat még nem fenyegeti ilyen drasztikus veszély, de Dél Afrikában, Fokvárosban a lakosok a saját bőrükön érezhetik ezt az állapotot. Mindez pedig a már unalomig ismételt globális felmelegedés egyik következménye. Fokváros az utóbbi hónapokban jutott el arra a szintre, hogy a víztározóiból a szárazság és a meleg időjárás miatt teljes mértékben kimerült az édesvízkészlet. A kormány és a lakosok már hosszú évek óta tisztában voltak ezzel a lehetséges problémával, ám sajnos nem vették komolyan a fenyegető jelzéseket és bíztak abban, hogy magától is meg fog oldódni ez az állapot. De most odáig fajult a vízhiány, hogy a városban vészhelyzetet kellett hirdetni és szigorú vízkorlátozásokat vezettek be. Jelenleg napi 50 l vízkvótát engedélyeznek, aki ezt túllépi pénzbüntetést kap. Csak összehasonlításképpen egy átlagos fürdőkád megtöltéséhez 100-150 l víz szükséges, a mosógép átlagosan 15 l vizet használ fel. Egy átlagos magyar lakos kb. 250-300 l vizet fogyaszt naponta.

Bár nálunk vízhiánynak egyelőre nincs jele, de a jövőben egyre több ország juthat a dél afrikai nagyváros sorsára. Ezért is kiemelten fontos a problémának a felismerése, egy környezettudatosabb szemléletmódnak a kialakítása. A közvetlen környezetünkben már kis dolgok betartásával is biztosíthatjuk azt, hogy egy fenntarthatóbb és élhetőbb világban a jövő nemzedékének is jusson tiszta édesvíz.

Írta: Tar Ágnes
Környezetvédelmi Bizottsági tag 

Mobirise