A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának Közösségi Kertje Ozone Zöld-díjas lett!
2015 tavasza óta működik a Debreceni Egyetem Közösségi Kertje, Szilágyi Eszter kezdeményezésére. A közel 1000 m²-nyi területet Komlósi István dékán úr (DE-MÉK) támogatásával kaptuk meg az egyetemtől.
Az elmúlt 4 év során több száz kertésze volt a programnak. A különböző karokról érkezett hallgatók (bölcsésztől a zeneművészeti karosig) mellett oktatók és külföldi hallgatók gondoskodnak saját zöldségeik, gyógy-és fűszernövényük termesztéséről.
A DEHÖK hozzájárulásával biztosítjuk a vetőmagvakat, a palánták egy részét, a szükséges eszközöket, illetve a szakmai segítséget. Kertünkben nem használunk műtrágyát és vegyszereket. A tápanyag utánpótlásáról idén marhatrágyával, a növényvédelemről növénytársítással, növényi permetlevek használatával gondoskodunk.
A főbb kerti tevékenységeket szakmai programokkal igyekszünk színesíteni. Meglátogattunk más fővárosi közösségi kerteket, jártunk biokertészetben és megismerhettük az aquapóniás termesztési módot is. A kert gondozása mellett a közösség kovácsolására is komoly hangsúlyt fektetünk. A bográcsozások, szalonnasütések ugyanúgy a mindennapi élet részei, mint a társasjátékozás vagy a hagyományos módon történő tojásfestés.
A Közösségi Kert feltöltődés testnek és léleknek egyaránt. A stresszes életmód mentálisan és fizikálisan is megvisel bennünket. A kert terápiás szerepet is betölthet, hatását az egyetem pszichológiai szakosai is vizsgálták.
Mai rohanó világunkban úgy gondolom értékteremtő minden olyan tevékenység, mely a környezetvédelmet szem előtt tartva, fenntartható módon igyekszik a társadalmat és a természetet szolgálni.
2018-ban a Debreceni Egyetem Közösségi Kertje elnyerte az Ozone Zöld-díj 2. helyezését!
Köszönjük minden Közösségi Kertésznek, a fő érdem a Tiétek!
Bízunk benne, hogy minél több fiatal kap kedvet a kertészkedéshez és példával szolgálhatunk más egyetemi közösségek számára!
Írta: Szentpéteri-Nagy Veronika, Bizottsági alelnök
Fotó: Gyarmati Gábor