Cselekvő ünnep, amely mindnyájunk jövőjéről szól. Mi is ez? A Föld Napja, amelyet minden évben április 22-én tartunk, és ma már világméretű megmozdulásról beszélhetünk. Magyarországon lassan 30 éve minden évben megrendezik különböző programok és események kíséretében, nem másért, mint a Föld megőrzéséért. Mára a legnagyobb önszerveződő környezeti megmozdulássá vált az országunkban.
De hogy is indult el ez az egész?
Egy amerikai egyetemi hallgató, Denis Hayes fejéből pattant ki az az ötlet, hogy szervezzenek egy mozgalmat a Föld megóvása érdekében. Ennek ma már lassan 50 éve. Azóta ez a kezdeményezés világméretű mozgalommá nőtte ki magát, melynek során különböző országok aggódó környezetvédő polgárai számos rendezvénnyel igyekeznek felhívni a figyelmet a túlfogyasztásra, a túlzott hulladékmennyiségre, a Föld kihasználására.
Ma már tény, és tudjuk is azt, hogy a környezetünk óriási veszélyben van. A Föld Napja remek alkalom arra, hogy valami jót cselekedjünk a Földünkért. Legyen ez faültetés, szemétszedés, környezeti nevelés vagy bármilyen olyan cselekedet, amellyel jót tehetünk.
Szeretném kiemelni a környezeti nevelést, mint az egyik legfontosabb célkitűzést, hiszen ebben az évben is számos köznevelési intézmény csatlakozott a mozgalomhoz különböző programokkal, mint például faültetés, rajzversenyek, vetélkedők és így tovább. Ha megtanítjuk a gyerekeknek, fiatal generációknak a Föld jelentőségét az élet szempontjából, megmutatjuk a Föld kihasználásában rejlő veszélyeket, talán egész életük során óvni fogják a környezetet, és továbbadják majd ezt a tudást másoknak is. Elindul majd egy lánc, és mint a domino, elindulunk dőlni... , s ledöntjük azokat a veszélyforrásokat, amelyek a legnagyobb hatással vannak a Földünk jövőjére.
A kezdeményezés hatására a washingtoni Worldwatch Institute minden évben jelentést ad ki arról, hogy milyen is a világ környezeti állapota. Ezt minden évben április 22-én teszi „A világ helyzete” címmel.
A Föld Napja Alapítvány által meghirdetett Legyen Minden Héten Föld Napja! sorozat különböző kihívásokat tartalmaz, amely segítségével egy hosszú távon is fenntartható életmódra válthatunk, akár egymást segítve.
A Föld Napja mozgalom egyik jelmondata: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?”
Változtassuk meg együtt a világot! Legyen minden héten Föld Napja!
Végezetül pedig egy idézet Márai Sándortól, aki remekül megfogalmazta, hogy nem az ember van a környezetért, hanem a környezet az emberért:
“Az ember, mérhetetlen gőgjében és hiúságában, hajlandó elhinni, hogy a világ törvényei ellen is élhet, megmásíthatja azokat és büntetlenül lázadhat ellenök. Mintha a vízcsepp ezt mondaná: „Én más vagyok, mint a tenger.” Vagy a szikra: „Rajtam nem fog a tűz.” De az ember semmi más, mint egyszerű alkatrésze a világnak…”
Írta: Fekete Rita, bizottsági tag
Forrás: Föld Napja Alapítvány