Idén kiemelten fontos ügy lett a hazai fecskefajok védelme, mivel a Magyar Madártani- és Természetvédelmi Egyesület (MME) megállapítása szerint 2020-ra eltűnhetnek a fecskék Magyarországról.
Az ezredfordulón vált egyértelművé a hazai füsti fecske (Hirundo rustica), a molnárfecske (Delichon urbicum) és a partifecske (Riparia riparia) állományok csökkenése, melynek hátterében több kiváltó ok is állhat.
A klímaváltozás hatására az extrém száraz, vagy éppen ellenkezőleg, a csapadékos időszakok gyakoriságának és időtartamának növekedése. A fecskék táplálkozási szokásait figyelembe véve specialistáknak tekinthetők, mivel csak repülő rovarokat fogyasztanak. Tehát, ha egy hosszabb csapadékos időszak miatt csökken a repülő rovarok száma, a kevés élelem és a hideg időjárás miatt a fecskék annyira legyengülhetnek, hogy a saját és fészekaljaik élete is veszélybe kerülhet.
Egy másik ok a települési szúnyogirtás és az intenzív mezőgazdálkodás jelentette környezetszennyezés. Ez azért is szomorú, mivel a fecskék a leghatékonyabb biológiai szúnyogirtók: egy fecskepár egy nyár alatt akár 2-3 kg szúnyogot is elfogyaszthat, ráadásul egy átlagos pár egy évben két fészekaljnyi (8-12) fiókát is felnevelhet.
A legsajnálatosabb állománycsökkentő hatás pedig a közvetlen emberi zavarás, a vadászat és a fészkek szándékos elpusztítása. A fészkeik megrongálását sokan házfelújításra, hangos csivitelésükre vagy az ürülékük felhalmozódására hivatkozva végzik el. Utóbbi azonban kiválóan orvosolható ún. fecskepelenka kihelyezésével fészkeik alá, mely egy kéttenyérnyi fa-, műanyag-, vagy fémlemezből és tartó szerkezetből áll. Hazánkban mindhárom fecskefaj védett, természetvédelmi értékük 50 000 Ft, illetve fészkeik leverése is egész évben bűncselekménynek számít.
Balesetek azonban előfordulhatnak. Sajnos történhet fészekanyag fáradásából adódó fészeklehullás, viszont ha segíteni szeretnénk a fecskepárt következő fiókáinak felnevelésében vagy a fészekalj túlélte a zuhanást, akkor magunk is felszerelhetünk műfecskefészkeket. Molnárfecske-fészket például tökéletesen lehet helyettesíteni házilag, virágcserép felhasználásával.
Írta és fotózta: Keresztesi Petra, Molekuláris Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék